Blog > Komentarze do wpisu

W jakim rozmiarze powinien być mój stanik?

Tak, jak już wcześniej pisałam, około 90% Polek nosi źle dobrane biustonosze. Powody? Brak porządnego asortymentu w sklepach, znikoma (wręcz zerowa) wiedza ekspedientek w większości sklepów, złe wzorce przekazywane w mediach, no i co najważniejsze - nasza własna niewiedza. Bielizny nie kupuje się na oko, powinna być idealnie dopasowana do ciała a czy którąkolwiek z Was, przy kupnie stanika, ekspedientka dokładnie wymierzyła lub zaoferowała jakąkolwiek pomoc? Zawsze spotykałam się z podawaniem biustonosza wybranego na oko ("Pani to na pewno ma 75B!!"). Mojej koleżance noszącej 65G (pomimo dużej literki to naprawdę nie jest wielki biust) pani z bieliźniaka zaproponowała 80C (kumpela była w kurtce, więc może wydawała się taka szeroka).

 

Zaczynajmy (co szkodzi spróbować :) )!

Rozpoczynamy od zmierzenia się pod biustem (bez stanika) ściśle, na wydechu oraz w biuście (w miękkim staniku) luźno, bez ściskania. Przykładowo wyszło nam ciasno 72 pod biustem i 89 luźno w biuście. Mając obydwa wymiary możemy poznać nasz rozmiar na co najmniej trzy sposoby:

1. zaglądamy do kalkulatora rozmiarów - elektroniczny brafitter Mariski

Po lewej stronie znajduje się kalkulator, wpisujemy swoje wymiary. Wyskakuje wynik UK 65E, PL 65F. (Na blogu zajmowac będziemy się rozmiarówką brytyjską. O róznicach pomiędzy rozmiarówkami napiszę w innej notce).

65E brzmi kosmicznie, prawda? Tak naprawdę, to nie jest duży biust :) Dlaczego wyskoczył nam rozmiar z obwodem 65? O tym w punkcie trzecim.

 

2. wpisujemy się do odpowiedniego watku na Forum Biuściastych lub Forum Małobiuściastych, tam profesjonalne brafitterki pomogą znaleźć nam odpowiedni rozmiar stanika

 

3. korzystamy z tabel rozmiarów. Najpierw ustalamy odpowiedni dla siebie obwód stanika. Z wymiarów wyszło nam 72 cm. Pamiętajmy jednak, ze miarka krawiecka jest nierozciągliwa, natomiast obwód stanika owszem. Niektóre biustonosze rozciagąja się nawet o ponad 20%. Zatem musimy zaniżyć swój wymierzony obwód. Jedną z najczęstszych technik jest odjęcie pięciu centymetrów i zaokraglenie w dół. Proszę bardzo - 72-5=67, zaokrąglamy do 65 (przypominam, że większość staników spokojnie rozciągnie się do naszych 72 cm).

Ok, mamy obwód. Musimy znaleźć miseczkę.

Patrzymy na tabelkę:

 

Szukamy naszego obwodu, 65 cm, czyli druga linijka z obwodami. Jedziemy w prawo szukając naszego wymiaru biustu... JEST! i znowu wyszła nam miseczka E!

Nie emocjonujmy się literką! Sama literka nic nie znaczy. Spójrzcie jak różnią się wielkością miseczki z tą samą literką (tym razem F) w stanikach o obwodach 80 i 65:

Czarny stanik to La senza, biały Simone Ruby Pink

Róznica jest widoczna na pierwszy rzut oka a literkowe oznaczenie miseczki jest takie samo, dlatego przy rozmiarze stanika zawsze mówimy obwód+miseczka, czyli 65E, 70F czy 80DD.

Wyliczony rozmiar nie jest niestety stuprocentowym wyznacznikiem. Od niego należy rozpocząć poszukiwania dopasowanego stanika. W opisanym przypadku może okazać się, że będzie potrzebna mniejsza/większa miseczka lub luźniejszy obwód, bo każda z nas ma inny biust, jędrny, mniej jędrny, stożkowaty, kulisty ale jednocześnie moze mieć te same wymiary :)

Zatem, znamy swój rozmiar :) Gdzie szukać stanika? o tym niedługo, zapraszam!

 

Tabelka rozmiarowa pochodzi ze strony sklepu Dopasowana.pl

sobota, 21 listopada 2009, agus2412

Polecane wpisy

  • Wracam! :)

    Cześć. Dawno mnie tu nie było, wracam do żywych :)

  • Biuściasty słowniczek

    Po kilku mailach z pytaniami typu "Czy fiszbina to drut w staniku", postanowiłam napisać notkę z pojęciami związanymi z tematyka stanikową :) Zaczynajmy, bułki

  • Gdzie kupić stanik?

    W przeważającej większości sklepów bieliźnianych oferowany asortyment jest ograniczony. Ekspedientki, słysząc na przykład "65E" są nawet skłonne próbować nam wm

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
stat4u